A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) október 22-én, Budapesten rendezi meg az 50. Európai Versenynapot, a magyar EU elnökség hivatalos programjaként. A nemzetközi konferencián az európai versenypolitikai kiemelkedő szakértői gyűlnek össze, hogy megvitassák a versenyjog aktuális kihívásait.
A rendezvény főbb témakörei a fenntarthatóság és a versenyképesség kapcsolata a versenyjoggal, a digitális piacokról szóló jogszabály (DMA) alkalmazásának tapasztalatai, és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségei és kockázatai. A GVH a konferencia keretében bemutatja a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit is.
Az Európai Versenynapot 2000 óta, félévente rendezik meg, hagyományosan az Európai Unió Tanácsának elnökségét betöltő ország versenyhatóságának szervezésében. Az esemény az európai versenypolitika egyik legjelentősebb szakmai rendezvénye, melyen a versenyjog legkiválóbb szakértői osztják meg egymással ismereteiket és tapasztalataikat. A budapesti konferencián olyan neves, és széleskörben elismert szakemberek tartanak majd előadást, mint Natalie Harsdorf az Osztrák Versenyhatóság elnöke, illetve Benoît Cœuré a Francia Versenyhatóság elnöke.
A 2024. október 22-én megrendezésre kerülő 50. Európai Versenynapot Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke nyitja meg, és a konferencia három fő témakört jár majd körül. Az első keretében a résztvevők megvitatják a versenyképesség és a fenntarthatóság kapcsolatát a versenypolitikával, megvizsgálva, hogy az utóbbi hogyan képes támogatni a kettő célkitűzést úgy, hogy közben saját alapértékeit nem veszélyezteti.
A konferencia második témakörét a digitális piacokról szóló jogszabály (Digital Markets Act – DMA) adja. Az Európai Uniós szabályozás több mint egy éve lépett hatályba elősegítve, hogy a multinacionális óriásplatformok ne élhessenek vissza piaci erejükkel. Az esemény résztvevői elsőkézből, a jogszabály fő alkalmazóitól hallhatják majd annak eddigi tapasztalatait.
A konferencia harmadik fő témakörét a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásával járó lehetőségek és versenyjogi kockázatok alkotják. A technológia az elmúlt években nem csak a mindennapokba robbant be, hanem a versenypolitika területén is egyre nagyobb figyelem övezi. A téma aktualitását erősíti, hogy 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba az Európai Unió mesterséges intelligenciát szabályozó rendelete, az ún. AI Act. A GVH 2024 elején indított piacelemzést, hogy feltárja az MI hatásait a piaci versenyre és a fogyasztók ügyleti döntéseire. A GVH a nemzetközi közösség számára a konferencián mutatja be az átfogó piacelemzés főbb eredményeit.
Mindemellett a Gazdasági Versenyhivatal a konferencia nyitó panelbeszélgetésének keretében bemutatja a Versenytükör könyvek szakkönyv-sorozatának legújabb, „Twenty Years of EU Competition Law in Hungary” című kötetét is. A könyv átfogóan vizsgálja az európai versenyjog és versenypolitika fejlődését Magyarországon, valamint ezek hatását a nemzeti jogalkotásra és jogalkalmazásra.
( onBRANDS )