ÁTVILÁGÍTJA A GVH A ZÖLD REKLÁMÜZENETEK VILÁGÁT

A jó és rossz gyakorlatok is terítékre kerülnek.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) piacelemzés keretében alkot képet arról, milyen eltérések tapasztalhatók a különféle környezetvédelmi (ún. zöld) reklámüzenetek valós tartalma és azok fogyasztói értelmezése között. A GVH célja, hogy jogalkotói szempontokat adjon egy egységes állítás- és jelölésrendszer bevezetéséhez, amellyel erősödhet a fogyasztók bizalma.

A klímaváltozás káros hatásainak mérséklése, a fenntartható gazdaság és életmód elérése létkérdés a társadalom jövője szempontjából.

Az állami szintű intézkedések mellett a fogyasztói tudatosság szerepe is kiemelkedő, hiszen hatással van az energiafelhasználásra, a hulladéktermelésre, a szén-dioxid-kibocsátásra és a földhasználatra is. Bár egy-egy fogyasztó döntésének hatása önmagában elenyésző, a Föld nyolcmilliárdos népességének összesített hatása óriási.

A megfontolt és helyes fogyasztói döntésekhez hiteles információkra van szükség.

A fogyasztóvédelmi jogkörrel rendelkező versenyhatóságok (így az EU-ban Magyarország mellett Belgium, Bulgária, Dánia, Finnország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Málta, Németország és Olaszország versenyhivatalai) ezért kiemelt figyelemmel kísérik a vállalati kommunikációkban megjelenő ún. zöld állításokat, mivel a tisztességtelenül eljáró vállalkozások állításai és logói érdemben tudják befolyásolni a fogyasztók ügyleti döntéseit, így torzíthatják a piaci versenyt. A probléma hazánkban is jelen van, azonban megfigyelhetők pozitív vállalati törekvések is, amelyek a tisztességes zöld kommunikációra, illetve a reklámüzenetek és fogyasztói értelmezésük szinkronba hozására irányulnak. A vállalati oldalon elindult folyamatok erősítése kiemelt fontosságú a GVH részéről, ezért a hatóság úgy döntött: piacelemzést indít a környezetvédelemre alapuló (ún. zöld) reklámállítások kialakításának és fogyasztói értelmezésének feltérképezésére.

A várhatóan 2023 nyarán lezáruló vizsgálat során a nemzeti versenyhatóság feltárja, hogy a vállalkozások jelenleg milyen jellemző jelöléseket és állításokat alkalmaznak a zöld reklámüzeneteikben, ezek pedig hogyan hatnak a fogyasztói percepcióra és a vásárlási hajlandóságra. A GVH célja, hogy az eljárás lezárásakor felvázolhassa, milyen tényezőkre érdemes a jogalkotónak figyelnie egy igazolható, ellenőrizhető, a fogyasztó számára hiteles állítás- és jelölésrendszer kialakításakor (vagy a meglévő rendszerek finomhangolásakor).
( onBRANDS )