
A globális telekommunikációs szektor bevétele 4,3%-kal nőtt 2023-ban, elérve az 1,1 billió USD-t, de továbbra sincs könnyű helyzetben annak ellenére, hogy az 5G-előfizetések várhatóan megnégyszereződnek 2028-ra – derül ki a PwC Global Telecom Outlook felméréséből. Ahogy a világ egyre inkább digitális platformokra támaszkodik, a mesterséges intelligencia és a digitális infrastruktúra kulcsfontosságú szerepet játszhat nem csak a távközlési, de a hálózati infrastruktúra szolgáltatások jövőjének alakításában is.
A globális telekommunikációs bevételek az infláció alatti mértékben, várhatóan 2,9%-os összetett növekedési ütemben (CAGR) bővülhetnek 2028-ig, ugyanakkor az ágazat teljes bevétele a vezetékes és mobil vertikumokban 4,3%-kal nőtt 2023-ban, elérve az 1,1 billió USD-t.
A barcelonai Mobil Világkongresszus előtt közzétett PwC Global Telecom Outlook kutatás szerint
a telekommunikációs ipar lassú kilátásokkal néz szembe a növekvő költségek és verseny, a visszafogott előfizetőszám-emelkedés, valamint a makrogazdasági és geopolitikai tényezők miatt.
Bár az ágazatban volumen-növekedés tapasztalható, az egy felhasználóra jutó átlagos bevétel (ARPU) várhatóan 2%-kal csökken évente 2028-ig a mobil, a vezetékes szélessávú és a hangszolgáltatások terén.
A felmérés eredményei
újragondolásra késztetik a szektor szereplőit,
de jelentős különbségek vannak a szolgáltatások és piacok növekedési kilátásai között. Míg a vezetékes szélessávú és mobil előfizetések várhatóan évente 3,8 és és 4,3%-kal nőnek 2028-ig, addig a vezetékes hang előfizetések 1,8%-kal csökkennek. Földrajzi szempontból a vezetékes előfizetések 0-6% között nőnek az előrejelzések szerint – a magasabb növekedési piacok közé tartozik India (17,2%), Nigéria (9,2%) és Malajzia (9%).
„Magyarországon nem számíthatunk előfizetőszám-növekedésre. Sokkal izgalmasabb trend a piac konszolidációja és annak hatása a versenyre. A konszolidáció mellett fontos változás az infrastruktúra leválasztása a szolgáltatókról, mely globális tendencia már teljes mértékben utolérte a hazai piacot is. Ez esélyt teremt a korábbi infrastruktúra-alapú verseny ügyfélfókuszúvá válására, illetve az infrastruktúra-költségek csökkentésére is, bár egyes területeken ennek pont ellentétes hatása jelentkezik, például ott, ahol a két szolgáltatós vezetékes piac a konszolidáció hatására egy szolgáltatóssá válik. Az 5G infrastruktúra fejlettsége adhat további lökést a versenynek a hazai piacon. A magyar ügyfelek evangelizációja tartogat még kihívásokat, ebben komoly restanciája van az országnak, mind a szolgáltatóváltás, mind az elérhető szolgáltatások kihasználása terén” – mutatott rá Kerekes Antal, a PwC Magyarország üzleti tanácsadásért felelős cégtársa.
Az 5G-előfizetések várhatóan megnégyszereződnek
Bár az 5G-szolgáltatások eddig lassan terjedtek, az előfizetések megnégyszereződésére számítanak, a 2023-as 1,79 milliárdról 2028-ra 7,51 milliárdra, és az összes mobil előfizetés aránya pedig több mint megháromszorozódik, 18,8%-ról 64,1%-ra. Ilyen ütemben
az 5G várhatóan 2026-tól válik domináns mobil szabvánnyá.
A rögzített vezeték nélküli elérések (fixed wireless access, FWA) lesz a leggyorsabban növekvő szélessávú technológia, 2028-ig 18,3%-os átlagos növekedési ütemmel.
Ilyen körülmények között a tőkeáramlás egyértelműen a vezetékes kapcsolatok, azok közül is leginkább a száloptika felé tolódik. 2023-ban a teljes telekommunikációs tőkeberuházás 2,3%-kal csökkent, elsősorban a mobil 5,7%-os csökkenése miatt. Az iparági befektetéseknél azonban 2,4%-os növekedési ütem várható 2024-től, melyet kezdetben a vezetékes szélessávú, üvegszálas kiépítést célzó beruházások, majd később a mobil CapEx újjáéledése vezérel, ahogy a szolgáltatók felkészülnek a 6G-re.
Az autóipari és mobilitási szektor hajtja a dolgok internetéhez kapcsolódó szolgáltatásokat
Nagyrészt az intelligens autók elterjedésének és a mobilitási szektornak köszönhetően
a dolgok internetéhez kapcsolódó szolgáltatások (IoT) minden régióban a telekommunikációs iparág üstökösei.
A celluláris IoT szolgáltatások világszerte növekednek, az USA és Kína vezetésével. Az autóipar különösen kiemelkedő, mert az elektromos járművek – melyekből 2024-ben világszerte több mint 17 milliót adtak el – a mobil konnektivitást igénylik. Az IoT-bevételek az autóiparban 2023 és 2028 között várhatóan megduplázódnak, elérve a 34,1 milliárd USD-t, ami 15,8%-os CAGR-növekedést jelent.
„Ezen a területen a nagy változást az hozhatja, ha a jelenlegi segélyhívási szolgáltatások által hajtott növekedés kiegészül, és nagy sávszélességű, alacsony válaszidejű szolgáltatások irányába mozdul el. Ez egyelőre viszont nem látható, a legtöbb esetben a fejlesztések nem ebbe az irányba hatnak, hanem inkább a járműbe telepített intelligenciát vetítik előre. Így 2028-ig nem számítunk itt fundamentális változásra” – érvelt Kerekes Antal.
Más szektorok, mint a bányászat és gyártás, szintén alkalmaznak ilyen megoldásokat. Az IoT bevételek leggyorsabban az alkalmazásplatformok és tanácsadási szolgáltatások területén nőnek, míg a távközlési cégeknek kihívást jelent a megoldások hatékony integrálása. Többen különálló IoT üzletágakat indítanak, hogy lefedjék ezeket az igényeket.
Az AI kihasználása még várat magára
Ahogy az új és feltörekvő technológiák átalakítják az iparágat – növelik a kapcsolati szolgáltatások, valamint a digitális infrastruktúra és a befektetések iránti keresletet -,
a mesterséges intelligencia (AI) még mindig kihasználatlan a távközlési piacon.
Fogyasztói szinten az AI-eszközök és -képességek segíthetik a távközlési szolgáltatókat abban, hogy személyre szabott ügyfélélményt nyújtsanak, növeljék a munkaerő termelékenységét, valamint a mesterséges intelligencia által vezérelt kognitív hálózati műveleti központokat (NOC), amelyek valós időben hasznosítható eszközöket és hatékonyságot biztosítanak.
„A telekommunikációs szereplőknek fel kell gyorsítaniuk az AI-technológiákba történő beruházásaikat és azok alkalmazását ahhoz, hogy átalakítsák költségstruktúrájukat és javítsák az ügyfélélményt. Az AI-gazdaság működtetéséhez szükséges digitális infrastruktúra jelentős lehetőséget teremt az infrastruktúra-szolgáltatók számára, hogy megvalósítsák a következő generációs internetet – az „AI-hálózatot” –, és kielégítsék a növekvő csatlakozási igényt. A távközlési szektor különleges helyzetben van, hogy az üzemeltetésben betöltött tapasztalatánál fogva vezető szerepet töltsön be az AI-hoz köthető ökoszisztéma átalakulásában” – hangsúlyozta Wilson Chow, a PwC globális technológia, média és távközlési tanácsadási üzletágának vezetője.
( onBRANDS )