A kiállítás az idén januárban elhunyt producer születésének 75. évfordulóján, csütörtökön nyílt a Kempinski Hotel Corvinus Budapestben.
“A film örök szerelem volt számára, a filmkészítés nem munkát, hanem szórakozást jelentett neki. Páratlan tehetségű ember volt, az egyik legelismertebb, legsikeresebb producer, aki megújította és világszínvonalra emelte a magyar filmet és filmgyártást.” – mondta a tárlatot a szálloda Nobu Budapest éttermében megnyitó Tőzsér Attila producer.
Köszöntőjében Vic Armstrong Oscar-díjas brit akciójelenet-rendező arról beszélt, hogy Andy Vajna számos olyan film producere volt, amely minden idők legjobb akciófilmjei közé tartozik, ilyen a Rambo, a Total Recall, az Emlékmás, a Terminátor 2, az Air America, a Die Hard, vagy a Tombstone. “Szerencsés vagyok, hogy ezek közül jó néhányban együtt dolgozhattam vele. De Andy nem csak nagy filmeket csinált, igazi hazafi volt és varázslatos művészi ízléssel rendelkezett. Számos olyan kisebb magyar mozifilm producere volt, amely csak azért jöhetett létre, mert a szívügye volt, hogy elkészüljön.” – jegyezte meg Vic Armstrong, aki utoljára a 2006-ban bemutatott Szabadság, szerelem című film second unit direktoraként dolgozott együtt Andy Vajnával.
Az Andy Vajna kollégái és barátai által szervezett kiállítás bemutatja a januárban elhunyt producer filmes pályafutását,
a mintegy hatvan alkotásból 42 film plakátját felvonultatva. Megtalálható köztük első filmje, az 1972-ben készült Deadly China Doll, a Rambo – Első vér (1982), az Angyalszív (1987), a Vörös Zsaru (1988), az Elemi ösztön (1992), az Evita (1996) és A miniszter félrelép (1997) plakátja is.
Helyet kapott a tárlaton mintegy harminc, filmforgatáson készült fénykép, Andy Vajna személyes relikviái, a Rambo-filmekben használt eredeti kések, az Evitáért kapott Golden Globe-díj és Alan Parker rendező rajzai.
Andy Vajna több mint hetven kollégája és barátja közreműködésével katalógus is készült. Ebben a kiállításon szereplő plakátok és egyéb tárgyak fotója mellett számos személyes történet olvasható, például Joe Eszterhastól, John McTiernantől, Koltai Róberttől, Nemes Jeles Lászlótól, Sándor Páltól és Szabó Istvántól. Szerepelnek a katalógusban olyan filmes sztorik is Andy Vajnától, amelyek eddig még nem jelentek meg.
A kiállítás megnyitóján jelen volt mások mellett Koltai Lajos operatőr-rendező, Kocsis Tibor rendező és Gát György producer.
A Hongkong-Los Angeles-Budapest című tárlat szeptember végéig látható a Kempinski Hotel Corvinus Budapest lobbyjában és a Nobu Budapest étteremben.
( onBRANDS – MTI )