A Toyota együttműködő partnere, az amerikai Joby Aviation cég által kifejlesztett eVTOL – más szóval repülő autó – végrehajtotta első tesztrepülését Japán felett. A helikopter, a drón és a kisrepülőgép elemeit vegyítő, rendkívül csendes, biztonságos, ezen felül ráadásul zéró károsanyag-kibocsátású jármű a tervek szerint repülő taxiként szolgálhat majd ingázáshoz, üzleti utakhoz, szabadidős utazásokhoz és más célokra.
Az eVTOL az Electric Vertical Take-Off and Landing (elektromos függőleges fel- és leszállás) rövidítése,
egy olyan új járműkategória, amely alapjaiban alakíthatja át a jövő mobilitását és forradalmi megoldásokat hozhat a logisztikában is.
A Joby vezérigazgatója, JoeBen Bevirt és az elnök, Akio Toyoda 2019-ben találkozott, mint két ember,
akiknek közös álma, hogy a légi mobilitás révén jobbá tegyék a világot,
és az együttműködésük a mai napig tovább mélyült. A mostani volt a Joby és Toyota közös járművének az első felszállása az Egyesült Államokon kívül. A másnapi sajtótájékoztatón a két vezető megerősítette egymást abban, hogy „a mai nap az igazi kezdet”, és megfogadták, hogy tovább erősítik együttműködésüket.
A japán Toyota Times egy több, mint félórás videóban mutatja be mindazt, amit a projektről jelenleg tudni lehet: A Flying Car’s First Flight in Japan! Toward a Future Where Everyone Can Ride.
A kisfilmben bemutatják a két cégvezető közötti köteléket, a néző beléphet a repülő autó utasterébe, és felfedezheti az Egyesült Államokban található üzemet, ahol általában nem engedélyezett a kamerák használata. A kulisszatitkok között az is kiderül hogyan használják a Toyota technológiáját és a TPS-t (Toyota Production System), azaz a Toyota gyártási rendszerét a gyártási folyamatban.
Régóta kacérkodik a Toyota a repülés gondolatával
A Toyota égbe törő ambíciói közel 100 éve tartanak. A Toyota csoport alapítója, Sakichi Toyoda mai pénzben kifejezve több mint 10 milliárd jen értékű díjat hirdetett egy olyan akkumulátor kifejlesztésének előmozdítására, amellyel át lehetne repülni a Csendes-óceánon. A Toyota alapítója, Kiichiro Toyoda az autók tömeggyártása mellett a repülőgép-kutatásba is befektetett. A tiszteletbeli elnök, Shoichiro Toyoda egy amerikai céggel együttműködve fejlesztette ki a világ első elektronikusan vezérelt repülő dugattyús motorját. A légi mobilitásról szóló álmok tehát folyamatosan öröklődtek a Toyota történetében.
A Toyota célja, hogy a technológia széles körben elérhetővé váljon
A jövőképében magát már nem a világ elsőszámú autógyártójaként, hanem
a világ vezető mobilitási szolgáltatójaként definiáló Toyota
célja egy olyan jövő elérése, ahol a hétköznapi emberek is használhatják ezt a technológiát, és megvalósulhat a ’Mobilitás mindenkinek’ célkitűzés. Toyoda elnök egy négy generáción át tartó álom örököseként megerősítette elszántságát a jövő építésére, Bevirt vezérigazgatóval együtt, aki osztja törekvéseit. A Joby eVTOL a kereskedelmi fogalomba hozatal előtt áll, az engedélyek megszerzését követően a tervek szerint az első példányok már 2026-ban repülő taxiként szolgálnak majd Dubajban.
( onBRANDS )