Az autógyártóként ismert, a mesterséges intelligencia és a robotika területén is vezető fejlesztőnek számító Toyota a jövőképében már nem elsőszámú autógyártójaként, hanem a világ vezető mobilitási szolgáltatójaként definiálja önmagát.
Az ehhez vezető úton fontos mérföldkő lesz
a jövő fenntartható okosvárosának prototípusaként beharangozott Woven City
felépítése amely iránt négy évvel ezelőtt kötelezte el magát a japán vállalat. 2024. december 17-én egy új videó jelent meg a Toyota hivatalos globális YouTube-csatornáján, “2025-ös CES ízelítő: Üdvözöljük Woven Cityben.” címmel, majd még aznap bejelentették, hogy a vállalat igazgatótanácsának elnöke és korábbi elnök vezérigazgatója, Woven City szellemi atyja, Akio Toyoda beszédet tart majd a vállalat a január 7-én megrendezésre kerülő sajtótájékoztatóján, a 2025-ös CES-en (Consumer Electronics Show), azaz a világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai kiállításán, a jelek szerint így érdemes feljegyeznünk a naptárba ezt a dátumot.
A miden évben Las Vegasban megrendezésre kerülő CES egy több mint öt évtizedes múltra visszatekintő digitális technológiai szakkiállítás, amely a futurisztikus technológiák iránt érdeklődők számára az év legfontosabb eseményének számít, mert kijelöli az irányt, hogy abban az évben milyen területeken várhatóak sokszor áttörést jelentő újdonságok a világ vezető tech vállalataitól.
A jövő városának prototípusát építik
A Toyota, amely korábban olyan projektek bemutatására használta fel az eseményt, mint a zéró emissziós önvezető járműcsalád e-Palette vagy a TRI-P4 önvezető tesztjármű, legutóbb 2020-ban vett részt a rendezvényen, amikor az akkori elnök Akio Toyoda, aki ma már a vállalat világszintű elnöke, a Woven City koncepcióját vázolta fel.
„Felmerült bennünk: mi lenne, ha mindezt egy helyen, szimulált helyett valós környezetben tehetnénk meg? Ez járt a fejünkben, amikor egy japán gyár bezárását terveztük, és azon gondolkodtunk, hogy mit kezdjünk ezzel a hamarosan felszabaduló, a Fuji hegy közelében lévő területtel. Arra gondoltunk, miért ne építhetnénk egy igazi várost, ahol valódi emberek élnek, és biztonságosan tesztelhetnénk mindenféle technológiát? Nos, hölgyeim és uraim, ez az, amit ma be fogok jelenteni. Ezen a 175 hektáros területen, a japán Higashi-Fujiban úgy döntöttünk, hogy felépítjük a jövő városának prototípusát.” – fogalmazott akkor Akio a Fuji hegy lábánál egy áthelyezésre kerülő korábbi Toyota gyár helyére felépíteni tervezett abszolút zöld, fenntartható hightech okosváros kapcsán.
Woven City: egy mobilitási tesztpálya
„Mivel mobilitási vállalattá akarunk válni, Woven City tesztpályaként fog szolgálni, nemcsak a járművek számára, hanem azért is, hogy segítsen nekünk mobilitást biztosítani mindenki számára.” – fejtette ki egy későbbi interjúban az elnök, aki azt is elárulta, hogy a város mintegy élő laboratóriumként szolgál majd a jövő zöld és okostechnológiái számára, első lakói pedig a világ vezető tudósai lesznek, később azonban várhatóan a szélesebb közönség számára is megnyitják majd.
A bejelentéstől számítva mintegy öt évvel később, miközben
a Toyota mobilitási vállalattá alakul át,
a Toyota Motor East Japan Higashi-Fuji gyárának egykori területén, a Shizuoka állambeli Susono Cityben található egy város méretű, a jövő mobilitásának tesztelésére készült környezet. Az alább látható ízelítő videóban a Fuji heggyel a háttérben állva Akio egyetlen mondata: „Üdvözöljük Woven Cityben”, miközben a helyiség, amiben áll, azt sugallja, hogy milyen messzire jutott a fejlesztés. Mégis, mivel még mindig sok mindent nem tudunk, kérdések sokasága várja, hogy megválaszolják. Milyen életstílusban fognak élni Woven City lakói? Milyen típusú mobilitás lesz elérhető? Mit fognak kipróbálni ebben az élő laboratóriumban? Kétségtelen, hogy a válaszokat szépen lassan megkapjuk majd, január 7-én jó eséllyel már biztosan többet tudunk.
( onBRANDS )