Sőt, már negatív hozamok is előfordulnak, ezért sokan a vészharangot kongatják egy újabb válság érkezte miatt.
„A gazdaság ciklikusságából adódóan gyakran előfordul, hogy a két eszközosztály teljesítménye eltérő, vagy akár mindkettő alulteljesít, ezért hosszú távon kell nézni a képet, és azt, hogy a jelenlegi gazdasági ciklusban hol tartunk: a jelenlegi esés inkább csak egy korrekció vagy kezdődő medve piacra kell berendezkedni. Ahhoz, hogy erre választ kapjunk, a világgazdaság teljesítményét, a jegybankok intézkedéseit és a piaci folyamatokat egyaránt figyelembe kell venni” – hívta fel a figyelmet Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő vezető portfólió-menedzsere.
A jelenlegi fázisban szélsőséges mozgásokra és akár kisebb-nagyobb veszteségekre is lehet számítani,
ezért a befektetőknek nem az egyes eszközök pillanatnyi eredményét kell nézni, hanem a teljes porfólió hosszú távú nyereségét.
- a gazdaság teljesítménye fellendülést mutat
A világgazdaság jövő évre várt 3,7%-os és az USA gazdaságának 2,5%-os növekedése mellett még a jelenleg gyengébben teljesítő eurózóna is 1,9%-os bővüléssel számol, ami egyértelműen stabil fellendülést mutat. Eközben a növekvő munkaerőhiány kétség kívül figyelmeztető jel a ciklus tetőzésére, azonban az infláció még csak most indult el felfelé, ami így összességében egyértelműen egy érett fellendülési fázisra, semmint recesszióra utal.
- a jegybanki lépések a kilábalás végét jelzik
Habár a Fed részéről már zajlik a folyamatos kamatemelés, az EKB még csak idén év végéig fejezi be kötvényvásárlási programját. Ez az óvatosság arra utal, hogy a gazdasági növekedés már a jegybankok élénkítő intézkedései nélkül is stabil lábakon áll.
- a piacok a fellendülést árazzák
A mostanihoz hasonló részvénypiaci visszaesések már az elmúlt években is előfordultak, így ez valójában egy korrekciónak tekinthető, eközben hosszú távon továbbra is emelkedő trend figyelhető meg. A kötvénypiacon az európai kötvényhozamok egyelőre még le vannak maradva, az amerikai hozamok azonban már emelkednek, ami a fellendülési fázis sajátossága.
„Összességében azt látjuk, hogy a gazdaság mindig is ciklikus volt, és az is marad, aminek jelenleg már a fellendülés szakaszában vagyunk. Ez azonban még 1-2 évig is kitarthat, ezért a pánik helyett inkább két dologgal kell megbarátkozni: egyrészt az erőteljes árfolyamingadozások velünk maradnak, másrészt pedig ebben a változékony piaci környezetben egy vagy több befektetés is mutathat mínuszt vagy legalábbis kisebb nyereséget, mint egy-két évvel ezelőtt. Ami ilyenkor a legokosabb megoldás, ha nem egy-egy befektetési eszközt nézünk, hanem azt, hogy összességében a teljes befektetési portfóliónkkal szeretnénk nyereséget elérni, hosszabb távon.” – javasolja a befektetési szakember.
(onBRANDS)