Amikor egy személy nincs tisztában saját erősségeivel, erőforrásaival, képességeivel és készségeivel, ez jelentősen hátráltathatja a sikerességét, akár személyes, akár szakmai területen.
Érdekes az a tény is, hogy számtalan vezető szerepben lévő ember szenved például attól, hogy
nem tudják mik a saját erősségük vagy erőforrásuk, azonban látszólag mi őket sikeresnek tartjuk.
Ebből is jól látszik, hogy a siker fogalma az egy igen komplex és szubjektív jelenség, és amit mi látunk másból, az nem biztos, hogy a valóságban a másik fél is ugyanúgy éli meg.
Az önismeret hiánya
gátolja az egyént abban, hogy kiaknázza teljes potenciálját, optimalizálja döntéseit és maximálisan hozzájáruljon saját fejlődéséhez és a környezetében lévők sikeréhez.
Először is, önismeret hiányában az ember kevésbé képes hatékonyan kitűzni céljait és elérni azokat, mivel nem tudja, melyek azok a területek, ahol a legnagyobb esélye van a fejlődésre és a sikerre. Ha valaki nem ismeri fel saját erősségeit és képességeit, könnyen olyan helyzetekbe kerülhet, ahol nem tudja kihasználni a rejtett lehetőségeket, vagy nem találja meg a legmegfelelőbb utat a problémák megoldásához.
Másodszor, az önismeret hiánya korlátozza az önfejlesztést és az élethosszig tartó tanulást. Azok, akik nem ismerik fel és nem fejlesztik tovább képességeiket, készségeiket, nemcsak, hogy lemaradhatnak személyes és szakmai növekedésükben, de kevésbé lesznek képesek alkalmazkodni az állandóan változó környezethez.
Harmadszor,
az erősségek és képességek ismeretének hiánya csökkenti az önbizalmat és önértékelést.
Azok, akik nem tudják felmérni és értékelni saját belső erőforrásaikat, hajlamosak alábecsülni magukat, ami negatívan befolyásolja teljesítményüket, motivációjukat és a kihívásokkal szembeni hozzáállásukat. Azok, akik ismerik és értékelik saját erősségeiket, képességeiket és készségeiket, sokkal nagyobb eséllyel érik el céljaikat, egészségesebben megküzdenek a kihívásokkal és élnek teljes életet.
( Szerző: Vincze Nikolett, Beflow )