PASSZOLD VISSZA, TESÓ!

A Jane Goodall Intézet mobil újrahasznosítási programja nyerte a Telekom pályázatát.

Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak.

A klímavédelem, és ezen belül is a körforgásos gazdaság népszerűsítése a Magyar Telekom ESG stratégiájának egyik fontos eleme. A vállalat maga is évről évre növeli a visszagyűjtött használt készülékek számát, hogy újrahasznosítás után alapanyagként, vagy adományozás formájában visszajuttassa őket a körforgásba. Az idei évben a Magyar Telekom több tízezer készüléket, nagyságrendileg 4 tonna elektronikai hulladékot gyűjtött így vissza országszerte. A vállalat egy éve pedig már felújított készülékeket is kínál ügyfeleinek a fenntarthatóság jegyében.

A Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben című pályázatra több mint egy hónapon keresztül várták a magyarországi nonprofit szervezetek jelentkezését. a Hello Nonprofit online platformján keresztül. Az érdeklődők 3 kategóriában adhatták le pályázataikat:

  • e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentése
  • a városi éghajlati alkalmazkodás támogatása
  • a magyarországi ökoszisztémák ellenállóképességének, klímaadaptációjának támogatása

A Telekom vállalta, hogy minden, az ügyfelei és kollégái által leadott használt készülék után 500 forinttal támogat egy klímaadaptációs projektet, 3 fázisra bontva, 16 millió forint összegig. Ezt az összeget nyerte most el a pályázattal a kiválasztott program.

Végül 21 szervezet adta le jelentkezését, melyből neves szakmai zsűri választotta ki a győztest.

A Telekom ESG és fenntarthatósági szakértői mellett Dr. Ürge-Vorsatz Diána, klímakutató, Ferenczi Attila Maxim, hulladék szakértő, Dr. Buzási Attila, városi fenntarthatóság és klímaadaptáció szakértő, valamint Litkai Gergely, fenntarthatósági menedzser és oktató a Jane Goodall Intézet ’Passzold vissza, Tesó!’ programját választotta győztesnek.

A „Passzold vissza, Tesó!’’ 2018 óta végzi használaton kívüli mobilok, gps-ek, tabletek és tartozékaik visszagyűjtését.  Az akció iskolák, vállalatok, önkormányzatok, egyéb egyesületek és szervezetek bevonásával alakít ki gyűjtőpontokat, ahol a lakosság leadhatja az általuk már feleslegesnek ítélt mobilkészülékeket. Jelenleg országszerte a KÖVET Egyesülettel együttműködésben, összesen több mint 1200 gyűjtőpontot működtetnek. A program indulása óta eltelt időszakban évente 14-18 ezer készüléket, vagyis összesen 8 tonnányi elektromos hulladékot gyűjtöttek már vissza. A fizikai e-hulladékgyűjtés mellett a szervezet nagy hangsúlyt fektet az oktatásra és a szemléletformálásra is, évente 350-400 oktatási intézményhez és vállalathoz érnek el ingyenes oktatási programjukkal, illetve összesen évi 300-400 ezer ember figyelmét hívják fel a fenntarthatóság és környezettudatosság jelentőségére.

„Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy a Jane Goodall Intézet, melynek elsődleges célja a csimpánzok és élőhelyeik védelme, hogyan kapcsolódik a használt mobilok összegyűjtéséhez. Pedig az összefüggés egyszerű: a mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdeiket. Ezt a folyamatot szeretnénk megfékezni, ezért gyűjtjük újrahasznosítás céljából a mobilokat. Nagyon boldogok vagyunk, hogy a Telekom, az ország egyik legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója minket választott győztesnek. Támogatásukkal biztosítani tudjuk jövő évi hatékony működésünket, és közösen még több embert érhetünk el szemléletformáló programunkkal, mellyel reményt adunk a természetnek, az állatoknak és az embereknek” – mondta el a pályázat kapcsán Kádár András főtitkár.

„A Magyar Telekom számára kiemelten fontos a civil szervezetekkel való partneri együttműködés, hiszen ezek a szervezetek hosszútávon is hiteles szakértőink lehetnek. Ráadásul velük együtt még célzottabban tudjuk felhívni a figyelmet számunkra fontos társadalmi és környezeti ügyekre. Emellett felelős vállalatként szívügyünk a körforgásos gazdaság megteremtése is, éppen ezért választottuk győztesnek a ’Passzold vissza, Tesó!’ programot, mely maximálisan egybecseng saját törekvéseinkkel. Bízunk benne, hogy a pályázat egy hosszútávú együttműködés kezdete, és közösen tovább formálhatjuk a fenntarthatósággal, környezeti tudatossággal kapcsolatos közgondolkodást” – mondta el Várkonyi Diána, a Magyar Telekom Capital Market Relations Hub és ESG Squad vezetője.

Egy okostelefon a periódusos rendszer 63 különböző elemét tartalmazza, melyek 90 százaléka újrahasznosítható.

A mobilokban felhasznált műanyagot, üveget, fémeket (pl. alumínium, réz) és ritkaföldfémeket (pl. arany, kobalt) Magyarországon is ki tudják nyerni, így alapanyagként kerülhetnek vissza a körforgásba. Egy mobilkészülék újrahasznosításával 5kg CO2 kibocsátás kerülhető el, négy telefon újrahasznosításával pedig egy fejlett fa éves karbonmegkötési képességének megfelelő CO2 egység is megspórolható.
( onBRANDS )