Távozik posztjáról Faix Csaba, a Budapest Brand Nonprofit Zrt. vezérigazgatója – közölte az önkormányzati cég csütörtökön az MTI-vel. A döntést azzal indokolták, hogy Vitézy Dávid kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés tagjainak többsége minden támogatást megvont Budapest turisztikai, kulturális és városmarketing feladatait ellátó cégétől.
A közlemény szerint az így kialakult helyzetben
a Budapest Brand legtöbb szakmai programját vagy törölni kellett vagy átmenetileg fel kellett függeszteni.
A forrásmegvonás miatt a cégnél csoportos létszámleépítést jelentettek be, amely 30 szakembert érint.
Felidézték, hogy kulturális, turisztikai és városélményprogramok széles spektrumát valósították meg az elmúlt években, köztük a Budapesti Tavaszi Fesztivált, a főváros 150. születésnapjához kapcsolódó programokat, így a Budapest Nagyregényt, a Budapest Bejárót, a Lánchíd fesztivált, a Bulivillamost, a fővárosi cégek munkatársait bemutató Budapest Hősei programot vagy a Metrófesztivált.
A cég által létrehozott programok az elmúlt hónapokban számos rangos nemzetközi és hazai szakmai elismerést nyertek el – emelték ki.
Mindeközben elindították a fővárosiaknak kedvezményeket biztosító Énbudapestem applikációt, és az elmúlt öt évben átalakították a turistáknak értékesített Budapest Kártya portfoliót is, amelynek jelentősen javult a jövedelmezősége, illetve mára a termékcsalád kétharmada teljes egészében digitálisan megvásárolható.
Faix Csaba 2020 februárjától dolgozott a Fővárosi Önkormányzat cégénél. Mostani posztján addig marad, amíg a folyamatban lévő projektek, valamint a 2024-es év pénzügyi lezárása megtörténik, illetve lezárul a csoportos létszámleépítés.
“A kialakult költségvetési helyzet ellenére a cég átszervezés és profiltisztítás után is folytatja közfeladatai ellátását” – olvasható a közleményben.
Vitézy Dávid Faix erről szóló posztja alatt reagált a hírre, az atv.hu Vitézy kommentjét szó szerint idézte:
„Kedves Csaba!
Néhány tény, hátha van, akit érdekel az ilyesmi:
1. Fontos feladat a városmarketing és a rendezvényszervezés, de Budapest az elmúlt években többet költött már erre, mint az utak vagy a villamospályák felújítására összesen. Belátható, hogy ez tarthatatlan volt így. Persze Budapest a kormányzati adóelvonások miatti anyagi helyzete a fő oka ennek, de azért azt se felejtsük el: az általatok végzett turisztikai brandépítő munka bevételei ágazatilag sem a fővárosban csapódnak le, az idegenforgalmi adó a kerületekhez megy (Európában egészen egyedülálló módon felszabdalva és szétmorzsolva ezt a bevételi forrást), míg a további turisztikai bevételek az államhoz (MTÜ). Budapest turisztikai brandépítését tehát a Főváros címzett bevételek híján csak a kötelező feladatairól forrást átcsoportosítva tudja megtenni – erre pedig, szomorú, de nincs pénze, már a főpolgármester eredeti költségvetési javaslata szerint sem.
2. A Budapest Brand költségvetésének radikális csökkentése a főpolgármester eredeti költségvetési javaslatának is része volt a főváros nehéz anyagi helyzete miatt, ahogy ezt pontosan tudod. Persze értem, egyszerűbb csak rám haragudni. 😉
Az első költségvetési egyeztetésen is elhangzott: csak a 2024-ről áthúzódó forrásokat tudja odaadni a főváros, 2025-re új támogatás a Fővárost érintő kormányzati elvonások miatt nem lesz.
3. Az általam – részben a főpolgármesterrel közösen – benyújtott módosítások tehát nem arra vonatkoztak, hogy ne kapjon 2025-ös finanszírozást a cég, hisz ez már eleve így volt, hanem arra, hogy ha ez a tevékenység úgyis kényszerűen megszűnik, akkor a Főváros a 2024-ről áthúzódó tartozásait is inkább a cég eredménytartaléka terhére finanszírozza. És így például régóta szükséges útfelújítások előkészítésére juthatott egy kis forrás. Ezeket a javaslatokat a főpolgármester egytől egyig támogatta és befogadta, végül pedig minden olyan frakció támogatta, aki a költségvetést is – így a főpolgármester, a baloldali pártok és a Tisza is.
4. A Budapest Brand tevékenysége és gazdálkodása kapcsán volt és van helye szerintem kritikának és vitának is – de ilyenre nem került sor a költségvetés kapcsán a fenti körülmények miatt, hisz a költségvetési helyzet miatt fel sem merült a cég további finanszírozása a költségvetés benyújtásától kezdődően.
Természetesen maximálisan támogatom, hogy a más területeken meglévő fővárosi létszámhiányra is tekintettel mindenki kapjon lehetőséget a fővárosi intézményrendszer és cégek kötelékében való elhelyezkedésre, ha szeretne – szerintem ezt a városvezetés is így gondolja.
Üdv.
Vitézy D.”
( onBRANDS )