
20 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit az Unicum Ház, amely a Zwack család történetén és az Unicum legendáján kalauzolja végig az érdeklődőket. A IX. kerület szívében elhelyezkedő múzeum nemcsak a gyártás örökségét és a gyógynövénylikőr titkait őrzi: egyedülálló élményt, magával ragadó időutazást kínál a látogatóknak.
Egy kalandokkal és kihívásokkal teli, nagyívű családtörténet, egy ikonikus márka születése, egy titkos italrecept, amely generációról generációra öröklődik.
Az Unicum születésének legendáriuma több évszázadra nyúlik vissza – az első fejezet a mai Erzsébet térről, az egykori Kemnitzer-házból indul, ahol Zwack József, a cég alapítója 1840-ben kezdte el a gyártást. A gyár ezt követően a Két Szerecsen utcába, majd az Üllői útra költözött, míg végül a Soroksári úton megtalálta végleges helyét. Ma is itt találjuk az Unicum Házzal együtt, ahol – mára Budapest egyetlen ma is működő gyárépületeként – várostörténeti szempontból is különleges, értékőrző szerepet tölt be.
A II. világháború viszontagságai, köztük az 1944-es bombatalálatok, a pince készleteit megdézsmáló katonák, a pontonhíd-építés céljából felhozott hordók mára kalandos epizódokként épültek be a Zwack-történelembe. A dicsőséges újrakezdés visszatérő motívum, amelyet a múzeum is felelevenít: például a háborútól megtépázott gyár újjáépítését vagy Zwack Péter diadalmas visszatérését Amerikából a ’80-as évek végén. Ekkor a neves Zwack-örökös visszavásárolta az egykor családja tulajdonában álló, majd államosított gyárat.
„Az Unicum Ház számos regénybe illő történetet őriz, emellett korszakokon átívelve mesél örök értékekről, többek közt a hagyományról és a minőségről. Mint a család és az Unicum történetének központja, fennállása óta folyamatosan fejlődik, hogy – akárcsak a titkos recept – az új generációk számára is elérhető legyen” – mondja Kovács Dávid Gábor, a Zwack Unicum marketingigazgatója.
A kétezres évek elején a Soroksári úti épületet felújították, különös figyelmet szentelve az eredeti elemek megőrzésére, így többek között a második világháborúban megsemmisült tornyokat is visszaállították. A család és az Unicum történetét bemutató intézmény 2005-ben nyitotta meg kapuit, mint Zwack Múzeum és Látogatóközpont, majd 2018-tól vált Unicum Ház néven ismertté.
A helyszín egy hop on-hop off városnéző buszjárat megállójaként már 2014-ben a budapesti turisztikai vérkeringés egyik alapszereplője lett. 2015-ben megújult az Unicum-relikviák kincsesbányája, az Unicum mintabolt, majd egy évvel később a rendezvénytér, a Füves Bár, amely a cég gyógy- és fűszernövény szakértelmét és örökségét mutatja be, és amelynek stílusosságát, modern, indusztriális, mégis családias hangulatú belső terét a 2017-es Gastro Design Awards Bronz díjával is elismerték.
A látogatók évről évre izgalmas programokon vehetnek részt, ahol megismerhetik a történelmi épületet, annak ipari örökségét, a család kalandos múltját. Ennek szinte szereplőivé válhatnak többek közt a magas minőségű, mozgóképes és interaktív élményeken keresztül, amelyeket 2020-ban és 2021-ben fejlesztettek tovább digitális emlékek felhasználásával. Emellett a korabeli fotók alapján felújított régi lepárló helyiségbe szervezett túrák, az érlelőpincében egyenesen a hordókból csapolt Unicum, Unicum Szilva, Unicum Barista, Unicum Riserva és mostantól az Unicum Orange Bitter is felejthetetlenné tehetik a látogatást.
„Nagy büszkeség számomra, hogy családunk kalandos történetét bemutathatjuk az érdeklődőknek. A múzeum falai között sétálva sokszor számomra is újra megelevenednek a családunk életének igazán kiemelkedő pillanatai, mindazok, amelyek segítettek abban, hogy túléljünk minden megpróbáltatást, nehézséget. Csak pozitívan – ahogy a jelmondatunk is szól” – tette hozzá Zwack Sándor, a Zwack Unicum igazgatóságának elnöke.
A folyamatosan megújuló Unicum Ház erényeit 2023-ban Érték és Minőség Nagydíjjal ismerték el. A vállalat szemléletében állandó irányadó az innováció: 2024-ben nem csupán két új ital debütált, az Unicum Trezor XO és az Unicum Orange Bitter, hanem a Házat is ismét fejlesztették. A magyarországi italgyártás kultúrájában elsőként mozgósítottak egy innovatív technológiát, a 270°-os immerzív vetítést, amellyel az Unicum Ház korábban készült filmes összefoglalója kapott látványos vizuális kiegészítést. Az összesen három falon zajló vetítés szinte körbeöleli, másik világba repíti a nézőt: egyedülállóan átélhető módon eleveníti meg a család több mint 200 éves múltját, és adja át a Zwack márka utánozhatatlan, sokszínű örökségét.
Az idén 20 éves Unicum Ház ma már emblematikus része a generációkon átívelő Zwack-örökségnek, az évszázados kalandnak, a minőség melletti elköteleződésnek, a család szeretetének és az élet szépségei iránti szenvedélynek, ennek a varázslatnak pedig mi is részeseivé válhatunk egy-egy látogatás során.
( onBRANDS )