
Az italoskartonok új életre keltek az autóiparban egy úttörő fejlesztés révén. A legújabb Fiat Grande Panda modell bemutatásával a Fiat lett az első autógyártó, amely járműveiben használt italoskartonokból származó újrahasznosított anyagot alkalmaz.
Minden egyes Fiat Grande Panda belső műanyag elemei – többek között a középkonzol, a műszerfal, az első és hátsó ajtók belső paneljei – 140 darab italoskarton vékony polietilén- és alumíniumrétegéből származó újrahasznosított anyagot tartalmaznak.
A polyAl az italoskartonok újrahasznosítása során visszanyert polimerek és alumínium kombinációja. Az italoskartonok átlagosan 70% kartonpapírt, 25% polimert és 5% alumíniumot tartalmaznak. Ez az anyagkombináció teszi lehetővé az aszeptikus csomagolást, ahol az ultravékony alumínium- és polimerrétegek védik az élelmiszert vagy italt, meghosszabbítva annak eltarthatóságát tartósítószerek vagy hűtés nélkül.
Míg a kartonpapírt értékes, papíralapú termékekké lehet alakítani – például papírtörlővé, szalvétává vagy WC-papírrá –, a Tetra Pak folyamatosan kutatja és bővíti a polyAl kereskedelmi felhasználási lehetőségeit alapanyaggyártókkal és újrahasznosító partnerekkel együttműködve.
A Fiat Grande Panda alkatrészei a Lapolen Ecotek nevű, polyAl-alapú kompozitanyagból készülnek, amelyet a Lapo Compound gyárt. A vállalat együtt dolgozott a Fiattal annak érdekében, hogy az anyag árban és minőségben is versenyképes legyen. Az, hogy ezt az anyagot a jármű belső, jól látható részeiben használják, nem pedig elrejtve, egyértelműen mutatja annak esztétikai értékét is. A Fiat a visszanyert alumíniumnak köszönhető csillogó hatás miatt alkalmazta az újrahasznosított anyagot, illetve mert a Lapo Compound képes volt a kívánt kék árnyalat precíz visszaadására.
Az italoskartonok újrahasznosított anyagának felhasználása összhangban van a Fiat fenntarthatóbb és megfizethetőbb autók gyártására irányuló célkitűzéseivel,
a „kevesebb több” filozófiájával, amely a felesleges alkatrészek eltávolítására és a környezetkárosító anyagok – mint például a króm vagy a bőr – visszaszorítására törekszik.
A Fiat Grande Panda modellben alkalmazott polyAl felhasználása bizonyítja, hogy ez az újrahasznosított anyag immár nagy léptékben is alkalmazható az autóiparban. Az autó már most elérhető a legtöbb európai országban, és az év végéig a kontinensen kívül is forgalomba kerül.
Ez az együttműködés a Lapo Compounddal a Fiatot jelentős előnyhöz juttatja az Európai Bizottság „End-of-Life Vehicles” javaslatához képest, amely előírja, hogy a járművekben felhasznált műanyagok 25%-ának újrahasznosított anyagból kell származnia. A Lapo Compound megoldása segíti az iparágat e cél elérésében, mivel kiváló minőségű és konzisztens tulajdonságokkal rendelkező újrahasznosított anyagot kínál.
Az autóipari alkalmazásokon túl a Lapo Compound további teszteket is végez a Lapolen Ecotek polyAl-alapú kompozitanyag más felhasználási területei kapcsán, például kültéri bútorok vagy ipari padlóburkolatok terén.
Giuseppe Crisci, a Lapo Compound ügyvezető igazgatója így nyilatkozott:„Hiszünk abban, hogy olyan termékeket kell létrehoznunk, amelyek nemcsak a szigorú minőségi követelményeknek felelnek meg, hanem a körforgásos gazdasághoz is hozzájárulnak az értékes anyagok körforgásban tartásával. Termékinnovációnk révén sikeresen választ adtunk a Fiat műszaki kihívásra, ez bizonyítja, hogy elkötelezettek vagyunk a fenntartható innováció mellett, amely egy felelősebb, körforgásos jövő felé vezet.”
Kinga Sieradzon, a Tetra Pak fenntarthatósági műveletekért felelős alelnöke hozzátette: „Az, hogy italoskartonok újrahasznosított anyagát használták fel a Fiat Grande Panda gyártásához, remek példája annak, hogy ezek az anyagok milyen széles körű lehetőségeket rejtenek különböző iparágak számára. Egyúttal azt is megmutatja, hogy a fenntartható megoldások miként válhatnak az innováció hajtóerejévé, és hogyan alakíthatják át a hagyományos gyártást.”
„Ez az együttműködés valódi csapatmunka eredménye. Ha olyan vállalatokkal dolgozunk együtt, mint a Fiat és a Lapo Compound, és párbeszédet folytatunk a kormányzatokkal és a fogyasztókkal, akkor képesek lehetünk elindítani a szükséges rendszerszintű változásokat az újrahasznosított anyagok piacának bővítése érdekében. Ez a közös erőfeszítés elengedhetetlen a körforgásos gazdaság kiépítéséhez és bolygónk fenntartható jövőjének biztosításához.” – fűzte hozzá Kinga Sieradzon.
( onBRANDS )