
A Nemzetgazdasági Minisztérium által 2025. május 13-án a Parlament elé terjesztett „Magyarország 2026. évi központi költségvetésének megalapozásáról” szóló módosító törvényjavaslatban („Javaslat”) foglaltak többek között érintik a 2023. évi CVIII. törvényt, vagyis az ESG-törvény rendelkezéseit is.A Javaslatban foglalt legfontosabb változásokat az alábbiakban foglaljuk össze.
Az ESG-törvény hatálya alá tartozó nagyvállalatok köre és kötelezettségek határideje módosul az alábbiak szerint:
- A Javaslat értelmében az ESG-törvény szerinti nagyvállalat fogalma – azaz akikre az ESG-törvény hatálya kiterjed, és akikre nézve kötelezettségeket fogalmaz meg – a korábbinál szűkebb körre terjed majd ki. Egyrészt nőnének a belépési értékhatárok és a vizsgált időszak is, így azok a szervezetek érintettek, melyeknek az elmúlt két üzleti évben az éves nettó árbevétele meghaladja a 90 milliárd Ft-ot és az átlagos foglalkoztatotti létszáma meghaladja az 500 főt. Ezen kívül a főtevékenység (meghatározott TEÁOR-besorolás alapján) is vizsgálandó az ESG-törvény szerinti nagyvállalati státusz esetében.
- A Javaslat értelmében az ESG-törvény hatálya alá tartozó nagyvállalatok számára a közvetlen beszállítói átvilágítási és ESG-beszámoló készítési kötelezettség a 2025-2026. üzleti évek kapcsán továbbra is hatályban marad, azonban a 2025-2026. üzleti évükre vonatkozó ESG-beszámoló tanúsítását nem kötelesek megküldeni az SZTFH-nak, illetve ezeket a beszámolókat nem kötelesek a honlapjukon nyilvánosan közzétenni.
- Azon közérdeklődésre számot tartó nagyvállalatok, akik már a 2024. üzleti évük vonatkozásában ESG-beszámoló készítésére váltak kötelezetté, sem kötelesek ezen beszámoló kapcsán tanúsítást lefolytatni.
- A 2024-2026. üzleti évek kapcsán felfüggesztésre kerül a társadalmi felelősségvállalási stratégia nyilvános közzétételére vonatkozó előírás.
- A Javaslat szerint enyhül a korrekciós intézkedések hatáskörébe tartozó kötelező szankcionálás mértéke. Azonosított kockázat esetén a közvetlen szállítói kapcsolatok szüneteltetésére vonatkozó elvárás a korábbi 3 hónapról 30 napra csökkenne, és eltörlésre kerülne az üzleti kapcsolat beszüntetésének kötelezettsége is.
A Javaslat további jelentős könnyítéseket tartalmaz a mikro-, kis- vagy középvállalkozások számára, úgymint:
- a közérdeklődésre számot tartó kis- és középvállalkozások 2026-tól kezdődően sem lesznek kötelezettek a közvetlen beszállítóik átvilágítására és ESG-beszámoló készítésére;
- a mikro-, kis- vagy középvállalkozások felmentést kapnak a szállítói kérdőívek kitöltése alól, ha rendelkeznek és az igénylők részére megküldik az állami ESG-minősítő által készített ESG-minősítésüket,
- 2027. június 30-ig a mikro- vagy kisvállalkozástól ESG-adatszolgáltatás nem kérhető, továbbá ESG-adatszolgáltatásra sem szerződésben, sem írásbeli nyilatkozatban nem vállalhatnak kötelezettséget. Az adatszolgáltatásra vonatkozó szerződéses kötelezettség tilalma a középvállalkozásokra is kiterjed.
Ezen túl a Javaslat számos egyszerűsítést és pontosítást tartalmaz a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által végzett nyilvántartási feladatokat érintő szabályokra vonatkozóan is.